اخبار لرستان

۶۰۰هزار هکتار از جنگل‌های لرستان از معرض خشکیدگی نجات یافتند

روزهای بروجرد- مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: بر اساس آمار سازمان جنگل‌‌‌های کشور ۶۰۰ هزار هکتار از جنگل‌‌های استان بین ۱۰ تا ۹۰ درصد در معرض خشک شدن قرار داشتند که خوشبختانه بارش‌‌های امسال سبب شد این پدیده تا حدودی کنترل شود.

مهرداد فتحی بیرانوند در گفت‌وگو با فارس، بیان کرد: ریزگردها طی سالیان گذشته آسیب زیادی به طبیعت لرستان به خصوص درختان بلوط  وارد کرده‌اند و متاسفانه در همین راستا جنگل‌های بلوط بیشترین آسیب را دیده‌اند و این در حالی است که منشا اصلی گردغبار خارج از کشور است.

وی با بیان اینکه علاوه بر گردوغبار، در سال‌های گذشته خشک سالی نیز خسارات فراوانی به محیط زیست استان وارد کرد، افزود: بر اساس آمار سازمان جنگل‌های کشور ۶۰۰ هزار هکتار از جنگل‌های استان از ۱۰ تا ۹۰ درصد در معرض خشک شدن قرار داشتند که خوشبختانه بارش‌های امسال سبب شد این پدیده تا حدودی کنترل شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان اظهار کرد: علاوه بر پدیده‌های ذکر شده، عوامل انسانی مانند برداشت بی‌رویه آب در حوزه کشاورزی نیز سبب خسارت‌های جبران ناپذیری به طبیعت لرستان شده به طوریکه که طی سه سال گذشته شاهد خشک سالی بی سابقه‌ای در رودخانه کشکان بوده‌ایم که خوشبختانه با بارش‌های امسال وضعیت محیط زیست این رودخانه بهتر شد.

فتحی بیرانوند با اشاره به اینکه فاضلاب‌های شهری خسارت‌های جبران ناپذیری به طبیعت استان وارد می‌کنند، تصریح کرد: علاوه بر فاضلاب در حوزه پسماندهای شهری و روستایی نیز در لرستان با چالش‌های خطرناکی روبرو هستیم و این در حالی است که با توجه به پیگیری‌های صورت‌گرفته این مشکل در مرکز استان تا حدودی رفع شده اما در سایر شهرستان‌ها با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستیم.

تگ ها

مقالات مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطلب هم پیشنهاد میشود

Close
Close