اخبار بروجردویژه ها

برگزاری همایش مدیریت «بیشه دالان» در بروجرد / مدیرکل محیط زیست لرستان: تالاب «بیشه دالان» با در نظر گرفتن منافع جوامع محلی احیاء می‌شود

روزهای بروجرد- به مناسبت روز جهانی تالاب‌ها همایش یک روزه تدوین برنامه مدیریت تالاب «بیشه دالان» به منظور حفاظت و بررسی مشکلات این تالاب با حضور مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان، رئیس اداره محیط زیست بروجرد، بخشدار مرکزی بروجرد، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بروجرد، اعضای شورای اسلامی شهر بروجرد، انجمن های زیست محیطی و تعدادی از فعلان و دوستداران محیط زیست و طبیعت در بروجرد برگزار شد.

این همایش با شعار «تالاب ها و تغییرات اقلیم» با هدف حفاظت از تالاب «بیشه دالان» بروجرد و ارائه راهکارهای موثر برای اشتغال جوامع محلی و ایجاد درآمد پایدار با حضور مسئولان استانی و شهرستانی برگزار شد که در پایان این همایش شرکت کنندگان از تالاب «بیشه دالان» بازدید کردند و از نزدیک با وضعیت این تالاب طبیعی آشنا شدند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: احیای تالاب «بیشه دالان» بروجرد با حفظ منافع جوامع محلی، در دستور کار است.

به گزارش مهر، مهرداد فتحی بیرانوند در این همایش با بیان اینکه به مناسبت روزجهانی تالاب ها تشخیص دادیم امسال در تالاب «بیشه دالان» بروجرد برنامه داشته باشیم، اظهار داشت: لرستان یکی از استان هایی است که شرایط خاص اقلیمی نسبت به دیگر استان های کشور دارد.

وی افزود: یکی از اصلی ترین اهداف راهبردی سازمان، احیا تالاب ها در سطح استان است چرا که تالابهای لرستان جزو تالاب های مطرح کشور است.

مدیرکل محیط زیست لرستان با بیان اینکه امروزه برخی از تالاب ها در شهرستان های استان از بین رفته اند، تصریح کرد: با توجه به نقش تالاب ها در عرصه محیط زیست موظفیم ارزش این اکوتوریسم طبیعی را به مردم و جوامع محلی آن ها منعکس کرده و نسبت به احیا تالاب ها تلاشی حداکثری داشته باشیم.

فتحی بیرانوند ادامه داد: سیاست امروز سازمان احیای تالاب بیشه دالان بروجرد با حفظ منافع جوامع محلی است و در برنامه های عملیاتی جهت حفظ و احیای بیشه دالان منافع مالی کشاورزان هم در نظر گرفته خواهد شد و مردم بدانند که بدون مشورت و حضور آنان در جلسات هیچ گونه تصمیمی گرفته نمی شود.

وی با بیان اینکه امید است بتوانیم با تدوین برنامه مدیریت تالاب های موجود در لرستان را احیاء کنیم، خاطر نشان کرد: برای احیای تالاب «بیشه دالان» بروجرد برنامه های اخذ اعتبارات بعد از مراحل اداری در شورای برنامه ریزی و توسعه تصویب شده است و به طور قطع اعتبار دائم و پایدار برای احیاء در نظر گرفته خواهد شد.

مصطفی مصطفی وند رئیس اداره حفاظت محیط زیست بروجرد نیز با اشاره به اهمیت برگزاری این همایش یک روزه اظهار داشت: متاسفانه در حال حاضر تنها ۲۳ درصد از تالاب های کشور باقیمانده اند و بقیه به دلایل مختلف از بین رفته اند.

وی تصریح کرد: یکی از دلایل تحلیل تالاب ها، تغییر کاربری آنها توسط انسان است که این تغییر بیشتر در زمینه کشاورزی و رسیدن به درآمد بوده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست بروجرد ادامه داد: دیدگاه جوامع محلی تالاب «بیشه دالان» بروجرد هم در راستای استفاده از زمین های تالاب جهت کشاورزی است که تلاش کرده ایم با جلسات مختلف و برگزاری کارگاه های تدوین برنامه مدیریت مردم روستاهای اطراف تالاب را با ارزش بیشه دالان به عنوان اکوتوریسم طبیعی آشنا کنیم.

مصطفی وند تاکید کرد: در نظر داریم تالاب «بیشه دالان» بروجرد را احیا کنیم به نحوی که منافع جوامع محلی در آن لحاظ شود.

تگ ها

مقالات مشابه

1 thought on “برگزاری همایش مدیریت «بیشه دالان» در بروجرد / مدیرکل محیط زیست لرستان: تالاب «بیشه دالان» با در نظر گرفتن منافع جوامع محلی احیاء می‌شود”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Close