اخبار لرستان

افتتاح دومین خانه حمایتی سالمندان در کشور

روزهای بروجرد- مدیرکل بهزیستی لرستان گفت: خانه‌های حمایتی سالمندان باهدف تغییر محل زندگی سالمندان از آسایشگاه به خانه‌هایی شبیه خانه‌های معمولی و بازتوانی روانی سالمندان راه‌اندازی شده است.

به گزارش ایسنا، فاطمه زهرا توکلی در آئین افتتاح خانه‌های حمایتی سالمندان صدیق شهرستان خرم‌آباد افزود: با توجه به تغییر استراتژی و رویکرد سازمان از نگهداری سالمندان و معلولین در مراکز کوچک و خانه‌های حمایتی بجای مؤسسات و مراکز آسایشگاهی؛ خانه‌های حمایتی سالمندان جهت ارتقا کیفیت زندگی و اعتمادبه‌نفس و کاهش وابستگی به دیگران و ارزیابی میزان توانمندی فرد سالمند، رویارویی با مشکلات و آماده‌سازی سالمندان برای ورود مجدد به خانواده و جامعه و در فضای مشابه محیط خانواده ایجادشده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: خانه‌های حمایتی سالمندان در شهرستان خرم‌آباد دومین خانه در سطح کشور است که بااعتباری بالغ‌بر ۲ میلیارد ریال به بهره‌برداری رسیده است.

توکلی افزود: در استان لرستان ۳ مرکز شبانه‌روزی سالمندان در سطح استان فعال است که مرکز صدیق بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین مرکز است.

این مقام مسئول یادآور شد: در آسایشگاه‌های سالمندان، سالمندان با انواع مسائل و مشکلات دوران سالمندی نظیر آلزایمر، فلج‌های ناشی از سکته‌ها و …کنار یکدیگر زندگی می‌کنند و بودن سالمندان سالم اما فاقد سرپرست مؤثر در کنار سالمندان دارای بیماری و معلولیت، سبب افسردگی و مشکلات روحی می‌شود.

توکلی وجود خانه‌های حمایتی را کمک به استقلال سالمندان و ارتقا بهداشت روانی آنان برشمرد و گفت: سازمان بهزیستی در راستای وظایف بسیار گسترده‌ای که دارد نیازمند حمایت و همکاری خیرین عزیز است.

مدیرکل بهزیستی با بیان اینکه خیر فقط پول نیست گفت: خیر می‌تواند تفکر، اندیشه و یا انرژی مثبتی باشد که یک فرد به‌صورت داوطلبانه می‌تواند در اختیار همنوعانشان قرار دهد.

مهندس امیری معاون استانداری لرستان نیز گفت: سالمندان سرمایه‌های معنوی هستند که بسیاری از آنها انسان‌های ارزشمند و صاحب اندیشه‌اند که بایستی بر اساس توانائی‌هایشان از آنها به‌عنوان سرمایه استفاده کنیم.

امیری وجود این مراکز را یک تذکر و یادآوری برای مسئولین دانست و تصریح کرد: توجه به آینده، به زندگی مردم و پاسخگویی در برابر وظایفی که داریم از اهم وظایف ما برای نسل آینده است.

بازوند معاون پشتیبانی توسعه و منابع انسانی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی نیز با بیان این که در اداره بهزیستی حدود ۸۰ فرآیند وجود دارد، گفت: حوزه سالمندی یکی از فرآیندهای خدمتی در سازمان بهزیستی است که برای خدمت‌رسانی بهتر به جامعه باید دست‌های زیادی در کنار هم قرار گیرند تا شرایط به‌گونه‌ای مهیا شود که سالمندان حتی‌المقدور در کانون گرم خانواده به زندگی خود ادامه دهند.

تگ ها

مقالات مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این مطلب هم پیشنهاد میشود

Close
Close